fbpx
 

Covid Miyim Yoksa Grip Mi?

Covid Miyim Yoksa Grip Mi?

Dünya çapında 2019 yılında hayatımıza giren koronavirüsün grip, soğuk algınlığı veya mevsimsel alerji belirtileri ile benzer belirtiler göstermesi insanları tedirgin edebilir. Fakat bu hastalıklar arasında belirli farklılıklar bulunur.

Aklınızdaki bu şüpheden kurtulmanın en kolay yolu Covid-19 Antijen Testidir, hastanemiz bünyesinde de yapılan hızlı sonuç veren sürüntü testidir.

Covid Nedir?

Koronavirüs yani COVID-19 bulaştığı takdirde belirtilerini özellikle solunum yolları üzerinde gösteren ve bazı durumlarda ölüme de neden olabilen SARS-CoV-2 virüsünün neden olduğu bir hastalık çeşididir.

Covid Belirtileri Nelerdir?

  • Ateş,
  • Nefes darlığı,
  • Göğüste hissedilen ağrı veya basınç,İştah kaybı,
  • Kuru öksürük,Yorgunluk,
  • Tat ve koku kaybı,Burun tıkanıklığı,
  • Boğaz ağrısı,
  • Baş ağrısı,
  • Kas veya eklem ağrısı,

İshal, mide bulantısı ya da kusma olarak sayılabilir. Bu belirtilerin hastalığın hafif veya ciddi seyretmesine göre ya da kişinin belirli özelliklerine göre değişebileceği söylenebilir.

Grip Nedir?

Grip, influenza ismi verilen ve belirli tipleri olan virüsler nedeniyle kişiyi hasta eder. Bu virüs tipleri ile enfekte olan kişide ani olarak gelişen ateş görülebilir ve bu hastalık sırasıyla önce burnu, sonrasında boğazı ve en son olarak da akciğerleri etkisi altına alır.

Grip Belirtileri Nelerdir?

  • Ateş (38 – 41°C),
  • Baş ağrısı,
  • Yorgunluk hissi,
  • Kuru öksürük,
  • Boğaz ağrısı,
  • Burun akıntısı,
  • Adale ağrıları olarak sayılabilir.

Bu belirtiler ne kadar önemsiz gibi görünse de bağışıklık sistemi düşük olan kişilerde, herhangi bir kronik rahatsızlığı olan kişilerde ve yaşlılarda bu hastalık ciddi sonuçlara neden olabilir.

 

Grip ve koronavirüs belirtileri arasındaki en büyük fark solunum zorluğu yaşanmasıdır. Koronavirüse yakalanan kişide belirgin şekilde solunumda bir zorlanma, nefes darlığı görülür.

Koronavirüs hastalığının başlangıcı da aynı grip ve soğuk algınlığındaki gibidir yanı kuru öksürük, yüksek ateş, boğaz ağrısı bu hastalıkların başlangıcında hastada görülen belirtiler olarak bilinir.

Soğuk algınlığı genellikle ağır seyreden bir hastalık değildir ve istirahat ederek, ilaç kullanmadan hasta iyileşebilir fakat grip ve koronavirüs belirtileri hastada daha ağır seyreder. Koronavirüs ve grip ayrımında bir diğer önemli nokta ise koronavirüsün çok hızlı şekilde akciğerleri de etki altına alması fakat influenza virüsünün akciğerlere inmesinin zaman almasıdır. Yanı kişi grip olduğunda virüsün akciğerlere inmesi zaman aldığı için bu hastalık genellikle zatürreye neden olmaz. Koronavirüs ise hızlı şekilde akciğerlere indiği için zatürreye neden olabilir ve balgam yapabilir.

Aynı zamanda herkesin de bildiği gibi gripten korunmak için bir aşı bulunurken koronavirüsten korunmak için sadece dikkat edebileceğimiz bazı kurallar vardır. Koronavirüse yakalanmamak için bu kurallar uyulması önemlidir.

Covid miyim? Grip mi?

Influenza & COVID-19 Ag Combo Hızlı Test Kaseti (Swab), influenza A (alt tip H1N1 dahil), influenza B ve/veya SARS-CoV-2’den nükleokapsid protein antijeninin kalitatif ve farklı tespiti için bir in vitro immünokromatografik testtir. Bu test yalnızca bir ön test sonucu sağlar. Bu nedenle, Influenza & COVID-19 Ag Combo Hızlı Test Kaseti (Swab) içeren herhangi bir reaktif numune, alternatif test yöntemi/yöntemleri ve klinik bulgularla doğrulanmalıdır.

Örnek Toplama

Kitle birlikte verilen nazofaringeal swabı kullanın.

  1. Swabı hastanın burun deliğine dikkatlice sokun ve posterior nazofarenks yüzeyine ulaşın. bu sunar görsel inceleme altında en fazla salgı.
  2. Posterior nazofarenks yüzeyi üzerinde sürün. Swabı birkaç kez döndürün.
  3. Swabı burun boşluğundan geri çekin.

Numune Hazırlama Prosedürü

  1. Swabı, 0,5 ml ekstraksiyon tamponu içeren ekstraksiyon tüpüne yerleştirin.
  2. Başı ekstraksiyon tüpünün altına ve yanına bastırırken swabı en az 6 kez döndürün.
  3. Swabı 1 dakika ekstraksiyon tüpünde bırakın.
  4. Swabı batırmak için tüpün dışından parmaklarınızla birkaç kez sıkıştırın. Swabı çıkarın. Ekstrakte edilen solüsyon test numunesi olarak kullanılacaktır.

Test Prosedürü

Test öncesinde test cihazının, test numunesinin ve tamponun oda sıcaklığına (15-30°C) dengelenmesine izin verin.

  1. Test cihazını testten hemen önce kapalı poşetten çıkarın ve çalışma tezgahının üzerine düz bir şekilde koyun.
  2. Filtreli bir ağızlığı numune ekstraksiyon tüpüne sıkıca yerleştirin.
  3. Numune ekstraksiyon tüpünü ters çevirin ve ekstrakte edilen solüsyon tüpünü her numune kutusuna (S) sıkarak 4 damla (yaklaşık 100 μI) test numunesi ekleyin.
  4. Renkli bant(lar)ın görünmesini bekleyin. Sonuç 15 dakika içinde okunmalıdır. 20 dakika sonra sonucu yorumlamayın.

Covid mi? Grip mi? şüphesinden hızlı test kiti ile kolaylıkla kurtulabilirsiniz.