fbpx
 

PCR Testi (COVID 19)

PCR Testi (COVIT 19 )

PCR Testi (COVID 19)

Sürüntü testi, genel olarak PCR testi olarak da ifade edilir. PCR (Polimeraz Zincir Reaksiyonu) testi, sürüntü yöntemleri kullanılarak burundan, boğazdan ya da solunum yolundan alınan numune ile virüsün varlığını test eden bir tanı yöntemidir. Korona virüs; solunum yollarını enfekte eden bir virüs türüdür. Korona virüs zamanla mutasyona uğramaktadır. PCR testi genelde hastalığın kişide belirti göstermeye başlaması ile yapılır. Bu test ile kişide tahmin edilen virüsün var olup olmadığına bakılmış olacaktır. Hastalığın başında sürüntü yöntemini yani boğazdan ve ağızdan örnek alınarak test yapılması en doğru sonucu verecektir.

 

Sürüntü Testi Kimlere Uygulanır?

Korona virüs hastalığı olan bir birey hastalığın ilk günlerinde belirtiler göstermeyebilir. Ateş, nefes darlığı, bulantı, öksürük gibi temel belirtileri gösteren kişilere bu test yapılmaktadır. Çocuklar dâhil her bireye uygulanabilir.

 

Korona Virüs Belirtileri Nelerdir?

Kuru Öksürük, Nefes Darlığı, Yüksek Ateş, Kas Ağrıları, Boğaz Ağrısı, İshal: Belirtiler arasında az görülenlerden biridir.

 

PCR Testi Yapmak Kimler İçin Zorunlu Hale Gelmiştir?

  • Ameliyat öncesi PCR testi yapmak zorunludur.
  • Yurtiçi ve Yurtdışı seyahatlerinden önce yaklaşık 48 saat içerisinde alınmış sonuçları belgelemek gidilen ülke tarafından talep edilebilir.
  • İş başı yapacak kişiler için de çalışma yeri tarafından PCR testi talep edilmektedir.

 

Sürüntü Testi Nasıl Yapılır?

Görevli sağlık personeli tarafından özel çubuk yardımı ile burundan ve boğazdan örnek alınır. Alınan örnek özel taşıma kaplarında Sağlık Bakanlığı’nca yetkilendirilen laboratuvara götürülür. Sonuç raporu sisteme yüklenir.

Zamanında müdahale her zaman önemlidir. Doğru yöntemler ile hastanemizde sizler için gerekli testleri en uygun şekilde yapmaktayız.