fbpx
 

Çocuk Hastalıkları

ÇOCUK HASTALIKLARI

Hastanemizde doğan her bebek, doğum anından başlayarak Çocuk Hastalıkları Uzmanlarımız gözetiminde bakıma alınır. Doğum sonrası bebek odasında ilk bakım ve aşı uygulamalarının ardından bebek anne yanına verilir.

 

Bebek dostu hastane olmanın bilinciyle hastanemizde, anne sütü ve emzirme her aşamada desteklenir.Doğum sonrası annelere alanında özel yetiştirilirmiş bebek hemşireleri tarafından emzirme eğitimi verilir.Böylece annenin bebeği ile kuracağı özel bağ ilk günden gerçekleştirilmiş olur.

 

Bebeklerin belirli aralıklarla yapılması gereken büyüme ve gelişme takipleri Çocuk Hastalıkları Polikliniğimizde uzmanlarımızca gerçekleştirilir ve Dünya Sağlık Örgütü standartları ile Sağlık Bakanlığı Aşılama Programına uygun olarak periyodik aşıları uygulanır.

 

Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı Kliniğimizde enfeksiyon hastalıkları başta olmak üzere büyüme ve gelişme problemleri, çeşitli metabolik hastalıklar, allerjik hastalıklar gibi yaygın görülen çocukluk çağı problemlerinin tanı, takip ve tedavisi yanında koruyucu sağlık hizmetleride göz ardı edilmemektedir.

ENFEKSİYON HASTALIKLARI

Hastalık yapıcı mikroorganizmaların insan vücudunda yaşama ve yaşamını sürdürme yeteneğinin yanı sıra toksik maddeler oluşturarak hastalık ortaya çıkmasına da neden olabilirler. Enfeksiyon hastalıkları, koruyucu hekimlik uygulamaları ile önlenebilmelerinin yanı sıra, koruyucu önlemlerin yeterince alınmadığı durumlarda başka kişilere bulaşarak salgınlara da yol açabilmektedir.

ALERJİ

Normalde hastalık nedeni olmayan maddelere karşı vücudun çeşitli düzeylerde verdiği tepkiler alerji olarak tanımlanmaktadır. Alerjik tepkiler temas sonucu ciltte oluşan lezyonlardan ölüme kadar değişen düzeylerde kendisini gösterir. Astım, cilt hastalıkları, besin ve ilaç alerjileri en yaygın görülen alerjik tepki örnekleridir.

GENETİK BOZUKLUKLAR

Genetik bozukluklar: Doğumsal şekil bozukluklarına, metabolik hastalıklara, bazı belirli organ çalışma bozukluklarına yol açmakta ve genellikle anne karnında, doğumda ya da çocukluk döneminde görülmektedir.

BAŞLICA ÇOCUK HASTALIKLARI

Altıncı Hastalık, Ateş ve Havale, Beşinci Hastalık, Boğaz Ağrısı, Büyüme Ağrısı, Büyümüş Lenf Bezleri, Demir Eksikliği Anemisi, Doğuştan Kalça Çıkığı, idrar Yolu Enfeksiyonu, Hepatit A, Hepatit B, inmemiş Testis, Kabakulak, Kabızlık, Karın Ağrısı, Katılma Nöbeti, Kızamık, Kızamıkçık, Kızıl, Krup, Kusma ve ishal, Lösemi, Menenjit, Orta Kulak iltihabı, Omurga Eğriliği (Skolyoz), Reflü, Rotavirüs ishali, Suçiceği, Tüberküloz, Yenidoğan Sarılığı, Zatürre