fbpx

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Fizik Tedavi Kliniği

Hastanemizin Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ünitesi, vücudun motor (hareketle ilgili) fonksiyonlarını etkileyen hastalık veya ağrıların tedavisini ve hastaların rehabilitasyonunu (eski hale getirilmesini) Uzman Hekimlerimiz kontrolünde sağlayan ünitemizdir. Fizik tedavi, hastaların daha rahat ve verimlibir hayata dönmesini gaye edinir

Fizik Tedavi Kimlere Uygulanır

– Omuz, kol, bacak eklemlerinde ağrıları olanlara,
– Romatizmal hastalıkların aktif döneminde olmayanlara,
– Ortopedik ameliyatlar sonrasında kaslarında güçsüzlük, eklemlerinde ağrı ve hareket kısıtlılığı gelişenlere,
– Kırık, çıkık, incinme nedeniyle alçı sonrasında eklemlerinde sertleşmeler olanlara,
– Beyin, sinir hasarı sonucunda kol ve bacaklarda felç gelişenlere,
– Bel, Boyun Fıtıkları ve omurga problemi yaşanlarda,
– Bölgesel veya yaygın kas ve kemik ağrıları olanlarda,
– Hareket sistemi dışında lenf dolaşımının bozulması sonucu kol ve bacaklarında şişme olanlara uygulanır.

.

Fizik Tedavini Amaçları

Ağrının giderilmesi, kuvvet ve hareket gibi fonksiyonların yeniden sağlanması, zaruri hareketleri yapabilmesi için hastaya gereken eğitimin verilmesi, vücudun çeşitli fonksiyonlarının ölçülmesi.

Bu son konudaki testler: Kas kuvveti, eklem hareketlerinin derecesi, soluk alma kapasitesi, kalp fonksiyonlarının ölçülmesi gibi konuları ihtiva eder.

Fizik Tedavi Tipleri

Sık kullanılan metodlar şunlardır: Isı, masaj, egzersiz, elektrik akımı ve fonksiyonel eğitim.

ISI:
Genellikle tedavi edilen bölgede ağrıyı azaltıcı ve dolaşımı tenbih edici etkisi sebebiyle kullanılır. ‹nfrared lambaları, kısa dalgalı radyasyon , sıcak nemli kompresler, sıcak su, erimiş haldeki parafin mumu veya ultrason dalgaları şeklinde uygulanır.

MASAJ:
Temelde dolaşıma yardımcı olmak, ağrıyı veya kas kasılmalarını (spazmı) azaltmak gayesiyle uygulanır..

EGZERSİZ:
En çok uygulanan tedavi şeklidir. Bu yolla eklemdeki hareket miktarı arttırılır veya kasın uyumlu bir şekilde hastanın kontrolü altında kasılıp gevşemesi sağlanır. Hareket fizik tedavi uzmanı tarafından yaptırılır. ‹yice eğitilen hastalar da düzenli olarak kendi başlarına belli egzersizleri yapabilirler. Pasif denilen başkasının yaptırdığı veya kendisi bir güç harcamadan yapılan hareketler eklemin hareket kabiliyetini arttırmada yardımcı olabilirler. Bir kasın kuvvetlenmesi lüzum ettiğinde hastaların aktif hareketler yaparak kasları çalıştırmaları gerekmektedir. Çeşitli egzersiz cihazları mevcuttur.