fbpx
 

Kadın Hastalıkları ve Doğum

KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM

Kadın hastalıkları ve Doğum Polikliniğimizde deneyimli ve güleryüzlü hekimlerimizle kadın doğum pratiğinin gerektirdiği her konuda hizmet vermekteyiz.

GEBELİK

Polikliniğimize başvuran gebe hastalarımız gebelik sürecinin başından son anına kadar titizlikle takip edilmektedir. Gebelik boyunca yapılması gereken İkili Test, Üçlü Test gibi prenatal tanı testleri ,rutin tetkikler, aşılar, glükoz yükleme gibi standart takip testleri hastalarımıza anlatılıp ,zamanı geldiğinde tetkikler uygulanmaktadır.
*Hastanemizde 4 Boyutlu Ultrasonografi ile Fetal Görüntüleme yapılmaktadır.

DOĞUM

Doğum için yatışı yapılan hastalarımız tek kişilik konforlu odalarda ,sevdiklerinin refakatinde takip edilmektedir. Doğum süresince NST cihazı ile yakın monitorizasyon yapılmakta, doğum steril koşullarda, yenilenen doğumhanemizde gerçekleştirilmektedir.

SEZARYAN

Normal doğumun mümkün olmadığı acil durumlar ve planlı sezaryenler 24 saat hizmet veren ameliyathanemizde gerçekleştirilmektedir. Operasyon için hastalarımıza Genel, Spinal ve Epidural Aneztezi seçenekleri sunulmaktadır.

DOĞUM SONRASI

Bebekler doğum sonrası radyan ısıtıcı altında bakıma alınıp, doğum sonrası yapılması gereken aşılar, göz ve göbek bakımı gibi ilk bakımların ardından anne yanına verilerek deneyimli bebek hemşireleri tarafından emzirme desteği verilmektedir. Doğan tüm bebekler Çocuk hastalıkları Uzmanı tarafından muayene edilmektedir.

KÜRTAJ

Türkiye’de kürtaj yasasına göre gebeliğin 10. haftasına kadar sağlık açısından bir tehlike olmadan, istek üzerine gebelik sonlandırılabiliyor. Uzmanlarımız kürtaj için en uygun zamanın 5-8. haftalar arasında olduğunu belirtiyor, çünkü en az risk bu haftalarda görülüyor.

 

Kürtaj Hakkında Daha Fazla Bilgi >>>

AİLE PLANLAMASI

İstenmeyen gebeliklerden korunma için gerekli tüm modern korunma yöntemleri hakkında hastalarımız gerekli danışmanlığı almakta, Rahim içi Araç(spiral) ve Rahim içi Sistem(hormonlu Spiral ) isteyen hastalarımıza uygulama yapılmaktadır.

ERGEN – GENÇ DÖNEME AİT PROBLEMLER

*ERGEN-GENÇ ERİŞKİN DÖNEMİNE AİT PROBLEMLER için genç kızlarımız abdominal (karından yapılan) ultrasonografi ile değerlendirilmekte sık görülen adet düzensizlikleri, adet sancıları, tüylenme gibi sorunları hakkında gerekli tıbbi hizmeti alabilmektedirler.

MENOPOZ

MENOPOZ döneminde kadınlar birçok sorunla yüz yüze gelmektedirler. Adet görmemeye bağlı sıkıntıların çözümü yanında, kadınlarımız bu dönemde ortaya çıkabilecek çok daha ciddi sorunlar için bilgilendirilmekte, Meme kanseri için Mamografi ve Rahimağzı kanseri için de Pap-smear testi yapılmaktadır.

İDRAR KAÇIRMA

Özellikle doğum yapmış kadınların korkulu rüyası olan idrar kaçırma toplumumuzda çok sık karşılaşılan bir sorun olup ne yazık ki çoğu kadın tarafından – utanıldığı için -dile bile getirilmemektedir. İdrar kaçırma ile ilgili her türlü problem Kadın Hastalıkları ve Üroloji uzmanından oluşan ekibimizle ortak değerlendirilmekte ,gerekli ürodinamik testler yapıldıktan sonra operasyon (Sistosel onarımı,TOT gibi) planlanmaktadır.İdrar torbasının düzeltilmesi yanında ,vajinal estetik onarımlar da yapılarak cinsel işlev kaybı gibi sorunlarda düzeltilmektedir.

GENEL JİNEKOLOJİK PROBLEMLER

Üreme dönemi boyunca kadınlar rahim ve yumurtalıklara ilgili birçok patolojiyle karşı karşıya kalırlar. Bunlar içinde overyen  kistler, myomlar, endometriyal polip gibi patolojiler, çeşitli adet düzensizlikleri en sık karşılaşılan problemler olup bunların çözümlerine dair tıbbi tedavi ve operasyonlar deneyimli hekimlerimizce gerçekleştirilmektedir. Over Kistlerinin çıkarılması, Rahim alma ameliyatları, Myomların  çıkarılması, dış gebelik operasyonları başlıca yapılan ameliyatlar olup rahim iç duvar sorunlarına ait ameliyatlar Histeroskopik (Kapalı Kamera Yöntemi) olarak gerçekleştirilmektedir.